حجت‌الاسلام موسویان

سید‌عباس موسویان در ۱۳۳۹ شمسی در عجب‏شیر از بخش‌های آذربایجان شرقى متولد شد. تحصیلات خود را در عجب شیر پی گرفت و از دوره دبیرستان به شهر تبریز آمد و در هنرستان صنعتی در رشته برق به تحصیل خود ادامه داد. در ۱۳۵۸شمسی، در رشته برق وارد دانشگاه شد اما پس از انقلاب فرهنگی و تعطیلی دانشگاه ها، از ۱۳۶۰شمسی، به حوزه علمیه قم رفت و به تحصیل علوم دینی پرداخت، وی همزمان در رشته اقتصاد نظری در دانشگاه مفید به تحصیل پرداخت و از ۱۳۶۸شمسی، به مدت ده سال به درس خارج فقه و اصول مشغول شد. در ۱۳۷۳شمسی، برای اخذ مدرک کارشناسی ارشد در رشته اقتصاد نظری وارد دانشگاه شهید بهشتی تهران شد و بعد از آن به تحصیل در دوره دکترای تخصصی تفسیر و علوم قرآن در همین دانشگاه مشغول شد.

این اندیشمند اسلامی در ۱۳۸۲شمسی، دکترای تخصصی تفسیر و علوم قرآنی خود را گرفت و موفق شد در سال ۱۳۸۴، مدرک دکترای فقه اقتصادی را از حوزه علمیه قم نیز دریافت کند.

 

برخی فعالیت‌های اجرایی و کتب منتشر شده توسط ایشان

رئیس پژوهشکده نظام های اسلامی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در سال های ۱۳۷۷تا۱۳۸۸، مسوول دفتر قم پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در سال ۷۹،  مدیر گروه مدیریت مالی دانشگاه امام صادق(ع) از تیرماه ۱۳۹۱ تاکنون، مدیر گروه اقتصاد پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی از سال ۸۳ تاکنون، مدیر گروه فقه اقتصادی  مرکز جهانی علوم اسلامی از سال ۱۳۸۳ تاکنون و جانشین مدیر مسول فصلنامه اقتصاد اسلامی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی تا به امروز از جمله فعالیت های اجرایی این پژوهشگر حوزه اقتصاد به شمار می روند.

از جمله آثار علمی او می توان به کتاب پس انداز و سرمایه گذارى در اقتصاد اسلامى در سال ۱۳۷۶،  بانکدارى اسلامى در سال  ۱۳۷۸ که در چهار نوبت چاپ و در چندین جشنواره حائز رتبه شده است، کلیات نظام اقتصادى اسلام در سال ۷۹،  ربا و مسائل عصر حاضر (کار گروهی) در سال۱۳۸۰، پول و نظامهاى پولى در سال ۱۳۷۵، فلسفه اقتصاد اسلامى در سال ۱۳۷۸ و  بهره یا ربا (کار مشترک با موسی غنی‌نژاد) در سال ۱۳۸۴ اشاره کرد.

 

برخی مقالات منتشر شده توسط ایشان

۱) عقود با بازدهی ثابت، مشکل اساسی بانکداری بدون ربا تالیف همایش بانکداری اسلامی ۱۳۷۶

۲) سپرده‌های انتقال‌پذیر در بانکداری بدون ربا تالیف همایش بانکداری اسلامی ۱۳۷۷ تهران

۳)  بررسی فقهی ـ اقتصادی ساختار بانکداری بدون ربا تالیف همایش بانکداری اسلامی ۱۳۷۸

۴)  بهره بانک‌های دولتی تالیف مجله نامه مفید شماره ۱۲ مجله علمی پژوهشی

۵) بهره بانکی همان رباست تالیف مجله نقد و نظر ۱۳۷۶ شماره۱۳-۱۴

۶) توجیهات حقوقی و اقتصادی بهره تالیف مجله کتاب نقد ۱۳۷۸ شماره ۱۱

۷) بررسی فقهی ـ اقتصادی اوراق مشارکت جایگزین اوراق قرضه تالیف کنفرانس سیاست‌های پولی و ارزی ۱۳۷۸ تهران

۸) نظریه‌های ربا و بهره تألیف فصلنامة تخصصی اقتصاد اسلامی ۱۳۸۷ شماره ۲۷ مجله علمی پژوهشی

۱۱) فروش استقراضی سهام تألیف (مشترک) فصلنامة تخصصی اقتصاد اسلامی ۱۳۸۷ شماره ۲۷ مجله علمی پژوهشی

۱۰) طراحی ‌کارت‌های ‌اعتباری ‌در بانکداری ‌بدون‌ربا تألیف فصلنامة تخصصی اقتصاد اسلامی ۱۳۸۷ شماره ۲۸ مجله علمی پژوهشی

۱۱) تبدیل به اوراق بهادار کردن دارایی‌ها در بانکداری بدون ربا تالیف کنفرانس سیاست‌های پولی و ارزی ۱۳۸۹ تهران بیستمین‌کنفرانس

بی شک این رزومه پر محتوا که در این گزارش بدان اشاره شده؛ تنها بخشی از فعالیت های ایشان در حوزه اقتصاد اسلامی است و بیست سال پژوهش تاثیرگذار در این زمینه  باعث شد که اولین جایزه جهانی علوم انسانی اسلامی به این پژوهشگر حوزه اقتصاد اختصاص پیدا کند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *