دکتر حسن سبحانی
سبحانی به سال ۱۳۳۲ در شهرستان دامغان زاده شد. تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در آنجا گذراند. پس از آن جهت کمک به معیشت خانواده به دانشسرای مقدماتی رفت. در سال ۱۳۵۳ در دانشگاه ملی در رشته اقتصاد تحصیلات دانشگاهی اش را آغاز نمود و در سال ۱۳۵۸ در دوره کارشناسی فارغ‌التحصیل شد. دوره کارشناسی ارشد را در سال ۶۱ در دانشگاه تربیت مدرس آغاز و در سال ۶۵ به پایان رساند.
سبحانی در سال ۱۳۶۷ در بورس خارج از کشور پذیرفته شد ولی آن را با این استدلال که بچه‌های انقلاب باید در داخل تحصیل کنند به بورس داخل کشور تبدیل کرد. دکترایش را در همان رشته کارشناسی، در دانشگاه تهران سپری کرده و در سال ۷۱ با رساله‌ای تحت عنوان «نظام اقتصادی اسلام» به پایان رساند. دکتر سبحانی در تمام دوره ۳۷ ساله پس از پیروزی انقلاب اسلامی دارای مسئولیت‌های سیاسی، علمی، اجرائی و پژوهشی بسیاری از جمله نمایندگی مجلس شورای اسلامی به مدت ۱۲ سال و همچنین معاونت پژوهشی و آموزشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بوده‌اند.
وی هم اکنون در کسوت استاد تمام اقتصاد، به عنوان مدیر گروه اقتصاد اسلامی، پولی و مالی دانشگاه تهران به فعالیت علمی و پژوهشی خود ادامه می‌دهد.
در بیانیه سومین دوره جایزه جهانی علوم انسانی اسلامی درباره حسن سبحانی آمده است: «دکتر حسن سبحانی در رشته اقتصاد اسلامی که ضمن تقویت و بسط گفتمان اقتصاد اسلامی در ایران، و ارائه نقدهای قوی نسبت به نظام اقتصاد لیبرال، و همچنین پایه گذاری رشته اقتصاد اسلامی و پرورش شاگردان فراوان در این عرصه، موفق شدند به پیشرفت رشته اقتصاد اسلامی کمک قابل توجهی نمایند.»
آثار و فعالیتها:
آثار:
کتاب اسلام و اقتصاد
کتاب گستره اقتصاد اسلامی
کتاب دغدغه ها و چشم اندازهای اقتصاد اسلامی
کتاب آشنایی با اقتصاد اسلامی
کتاب جدال با توسعه نیافتگی
اقتصاد عدالت محور
دغدغه ها و چشم اندازهای اقتصاد اسلامی و ….
فعالیتها:
مدیر گروه اقتصاد اسلامی، پولی و مالی دانشگاه تهران
عضو هیئت علمی و استاد تمام اقتصاد دانشگاه تهران
معاون پژوهشی دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران
سرپرست مؤسسه توسعه و تحقیقات اقتصادی دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران

نظر بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *